Aktuality 2004
Január
17.1. sa uskutočnil Výstup na Javorový vrch. 17 horcov vystúpilo zo Skýcova na vyhliadkovú vežu na Vápennom vrchu. Potom sa po náučnom chodníku a po hrebeni Tribeča dostalo až na Javorový vrch. Po zápise do vrcholovej knihy zišli cez Cibajky a salaš Kostrín do Klátovej Novej Vsi.
23.1. o 16:30 sa v knižničnom klube uskutočnila Výročná členská schôdza. Zúčastnilo sa jej 48 turistov a 3 hostia. Po zhodnotení minulého turistického roku, správe o hospodárení a schválení akcií na rok 2004 sme si zvolili nový výbor a predsedu. Traja najaktívnejší členovia boli odmenení diplomami.
Február
14.2. sa uskutočnil Výstup na Veľký Grič a Biely kameň. Po zasnežených lesných cestách vystúpilo z Cigeľa najprv na Grič a potom na Biely kameň 23 turistov. Hmla im zabránila vychutnať si výhľad do ďalekého okolia. V prírodnej rezervácii Biely kameň sa aspoň potešili pohľadom na stromy obalené v bielej vate. Po oddychu zišli strmou cestou späť do Cigeľa.
28.2. sa uskutočnila turistická akcia Výstup na Veľký Vracov. 26 turistov vystúpilo z Kolačna popri poľovníckej chate na zasnežený Vracov. Pokračovali cez Vrchhoru na Michalov vrch, kde svojimi podpismi poctili vrcholovú knihu. V Klížskom Hradišti sa občerstvili v miestnej nezafajčenej krčme. Tam sa k nim pridal ďalší turista a cez sedlo Plešovica prešli až do Partizánskeho.
Marec
20.3. sa uskutočnila akcia Výstup na Vysokú. Zo záhoráckeho mestečka Kuchyňa vystúpilo po menšom blúdení 35 turistov na druhý najvyšší vrch Malých Karpát – Vysokú. Povestný výhľad na Alpy nám prekazil opar na horizonte. V prírodnej rezervácii sme však mohli obdivovať vápencové skaly, kamenné moria a bizarne tvarované stromy. Cez Taricove skaly sme zostúpili do Sološnickej doliny a skončili sme v Sološnici.
Apríl
17.4. sa uskutočnila celoslovenská, ba priam celosvetová akcia Deň Zeme. V tento deň mnohé turistické kluby a oddiely pomáhajú prírode zbaviť sa svinstva, čo do nej niektorí príslušníci čelade homo sapiens naznášali. Aj TK Horec sa spolu s KST Kamarát tejto prospešnej akcie zúčastnil. Kvôli daždivému počasiu presunuli Kamaráti čistenie lesa o niekoľko dní neskôr. Jeden člen Horca predsa len prešiel trasu Dolný pomník – Horný pomník – sídlisko Šípok a vyzbieral všetky odpadky, ktoré po ceste našiel. Naplnil nimi jedno veľké vrece.
17.4. zamenila slobodu za manželský zväzok naša turistka Janka Kohylová. Od tohto dňa ju treba nazývať Grznárová. Na schôdzi výboru, ktorá sa konala tri dni po tejto udalosti, všetci členovia výboru zaželali Janke veľa šťastia v novej etape života a na pamiatku jej darovali album s venovaním. Janka prezradila, že v brušku už druhý mesiac nosí nádejného turistu.
24.4. sa konala akcia Výstup na Machnáč. Z dediny Drietoma vystúpilo 32 turistov na vápencovú skalu Sokolí kameň. Po zablatenej ceste pokračovali v daždi na nevýrazný kopec Machnáč a popri štátnej hranici s Českom došli na Kykulu. Napokon vystúpili na najvyšší bod túry Dúžnik a zišli popri kaplnke zvanej Mauzoléum do Melčíc.
Máj
15.5. sa mala uskutočniť turistická akcia Prechod hrebeňom Javorníkov. Z dôvodu nízkeho záujmu musel výbor objednaný autobus odvolať. Javorníky boli nahradené novou túrou Výstup na Hnilickú Kýčeru. 20 turistov sa štyrmi autami dopravilo do Rajeckej Lesnej. Popri lyžiarskom stredisku vystúpili do Vríckeho sedla a po hrebeni Lúčanskej Fatry sa dostali až na najvyšší bod – Hnilickú Kýčeru. Kruhový výhľad na okolité horstvá stál za to. Rajeckolesnianskou dolinou zišli späť k autám. Záver patril návšteve Slovenského betlehemu.
Tradičný Kurz zlaňovania na Veľkom vrchu, organizovaný každoročne koncom mája Horolezeckým klubom IAMES a Turistickým klubom Horec, bol pre studené a daždivé počasie oficiálne zrušený. Desiatka odvážlivcov sa i napriek tomu vybrala 22.5. ku skalám Brálie, aby skúsili liezť a zlaňovať i v šmykľavom teréne. A tak horolezecké laná, sedačky, karabíny, "osmy" a ďalšie pomôcky nezostali odpočívať doma, ale vlhli na vápencových skalách spolu s horolezcami a turistami.
Jún
Po týždňovom odklade spôsobenom daždivým počasím sa tradičná Cesta rozprávkovým lesom uskutočnila 12.6. Ani v náhradnom termíne však nebolo všetko jasné a ešte pred siedmou hodinou ráno sa vedenie MsKS rozhodovalo, či akcia bude alebo nie. Nakoniec rozprávkové bytosti dostali pokyn zaujať svoje stanovištia, čo do bodky splnili aj členovia nášho klubu a na lúke pod vedením vyrástol jeden červený stan predstavujúci peklo a druhý biely znázorňujúci nebo. Sedem špinavých čertov strašilo malé deti, ktoré potom utešovali dvaja bielučkí anjeli. Každé z detí, ktoré prešlo pekelnými nástrahami, dostalo sladkú odmenu.
Autobus sa kvôli nízkemu záujmu musel zrušiť, ale Výstup na veľkofatranský Kľak nie. 26.6. sa dve autá plné turistov odviezlo do Podhradia pri Sklabinskom hrade, odkiaľ vystúpili na 1394-metrový Kľak. Kruhový výhľad síce trochu kazila hmla, aj tak však 11 horcov mohlo obdivovať celý hrebeň Malej i Lúčanskej Fatry, na druhej strane zase Choč. Cez Kliačik a po hôľnatom úseku zišli turisti do Nolčova.
Júl
Štyria Partizánčania a členovia TK HOREC - Ján Podmanický, Peter Horváth, Rudo Španko a Ján Priekala - využili ponuku CK Naturtours Bratislava a v dňoch 2.7.–13.7. sa zúčastnili turistického podujatia, ktorého cieľom bolo vystúpiť na Monte Rosu a Mont Blanc. V prvej etape sa lanovkou vyviezli do výšky 3.260 m na Punta Indren a odtiaľ po ľadovci došli na chatu Gnifetti vo výške 3.647 m. Chata poskytovala prekrásne výhľady na okolité alpské štíty a neuveriteľne krásnu prírodu. Cez ľadovec Garstelet pokračovali po dobre vychodenom chodníku a neskôr po ľadovci Grenzgletscher sa dostali do sedla Colle Gnifetti, ktoré leží v tesnej blízkosti cieľa. Po piatich hodinách namáhavého výstupu sa ocitli o siedmej hodine večer totálne vyčerpaní pred chatou Margerita vo výške 4.556 m.
V druhej etape sa ozubnicovým vláčikom vyviezli pod Mont Blanc do výšky 2.736 m. Strmým skalnatým chodníkom došli k chate Tete Rousse 3.167 m. Obuli si horolezecké mačky a po snehovom kuloári vystupovali po skalnej stene Aigulle du Gouter v hornej časti zaistenej lanami. Po strastiplnom dvojhodinovom výstupe sa ocitli pred chatou Gouter vo výške 3.817 m. Prespali tu a o druhej ráno už nasleduje príprava na výstup. Spoločne naviazaní na lano Peter Horváth a Rudko Španko vyrážajú za úplnej tmy za svetla čeloviek po ľadovci smerom na Mont Blanc. Po dve a pol hodinách tvrdého výstupu prichádzajú k bivaku Vallot 4.362 m. Krátky oddych, doplnenie tekutín, začína sa brieždiť - a treba ísť ďalej. Nasleduje veľmi obtiažny úsek cesty, strmý hrebeň miestami široký len necelý meter. I napriek únave a silnému nárazovému vetru sa im podarilo o ôsmej hodine ráno zdolať strechu Európy - Mont Blanc vysoký 4.807 m.
Až 48 ľudí sa zúčastnilo krásnej a očakávanej akcie Prechod hrebeňom Roháčov, ktorá sa uskutočnila 17.7. Slnečné počasie vylákalo horcov na Žiarsku chatu, odkiaľ jedna skupinka vystúpila cez Príslop na Baníkov a cez Hrubú kopu a Tri kopy zišla späť k chate. Výkonnejší turisti zdolali aj Plačlivé, niektorí dokonca i Baranec. Tí slabší si pozreli Smutné sedlo alebo Žiarske sedlo a vrátili sa dole. Niekoľkohodinové zdržanie spôsobilo blúdenie po kosodrevine, ale nakoniec všetko dobre dopadlo. Aj tri svište vzdávali svojim pískaním hold takémuto výkonu.
August
20 vysokohorských turistov sa v dňoch 12.8.-15.8. ubytovalo v penzióne Jarka v Tatranskej Lomnici, aby sa mohli zučastniť akcie Vysoké Tatry. Jednotlivé túry nerobili spolu, ale po skupinkách, čím sa zvýšila variabilita a každý si mohol vybrať trasu, ktorú ešte neabsolvoval alebo ktorá vyhovovala jeho momentálnym schopnostiam. A tak horci vystúpili na také vysokotatranské vrcholy ako Jahňací štít, Rysy, Kriváň, Slavkovský štít, Veľká a Malá Svišťovka, Východná Vysoká, Lomnický štít, Žabia veža, prešli Priečnym sedlom alebo Prielomom. Počasie im veľmi neprialo, ale skvelé zážitky s priateľmi a dosiahnuté vrcholy za náročných podmienok im priniesli uspokojenie a chuť na uskutočnenie ďalších podujatí.
Siedmeho ročníka Turistického pochodu Františka Madvu, ktorý zorganizoval KST Rokoš a KST Otlak, sa zúčastnili aj šiesti členovia nášho klubu a niekoľko prievidzkých turistov. Spolu asi 80 účastníkov sa vydalo 21. augusta nie po stopách "ruských osloboditeľov", ale po stopách Františka Madvu, zázračného ľudového lekára z 18. storočia. Náučným chodníkom smerujúcim z Nitrianskeho Rudna do Sučian vystúpili na najvyšší bod trasy Plevňu, navštívili Brložnú jaskyňu, občerstvili sa pri studničke Ahoj a na Hrabových lúkach všetkých čakalo čapované pivko a Majstrovstá sveta v hode šiškou na sučiansky spôsob. Pochod skončil v
sučianskej krčme pri speve a zvukoch harmoniky.
September
Až 51 záujemcov sa dňa 11.9. zúčastnilo akcie Výstup na Sinú a Bôr. Túra po Nízkych Tatrách začala pri Demänovskej jaskyni. Úzkym kaňonom sme sa dostali do sedla a na prvý vyhliadkový kopec Sinú. Cez trojvrchol Bôr sme pokračovali až na Poľanu a odtiaľ po hlavnom hrebeni na dvojtisícové vrchy Dereše a Chopok. Po oddychu v Kamennej chate sme zišli strmo dole popod lanovkou k autobusu zaparkovanom pri hoteli Grand. Slnečné počasie, nádherné výhľady na okolité horstvá, množstvo čučoriedok a správna atmosféra – tomu sa hovorí vydarená túra.
Október
2.10. sa tromi autami dopravilo 14 turistov do Vrátnej doliny, aby si urobili Prechod Sokolím. Zbojníckym chodníkom sa dostali na Malé nocľahy a potom na vrch Sokolie. Tam však túra zďaleka nekončila. Pokračovalo sa cez Baraniarky a Kraviarske až na Veľký Kriváň a po oddychu ešte na Chleb a Poludňový Grúň. Odtiaľ účastníci zišli k chate pod Grúňom a po občerstvení späť k autám. Okrem dĺžky bola trasa namáhavá aj veľkým, 1900 metrovým prevýšením.
23.10. sa mala uskutočniť akcia Prechod hrebeňom Lúčanskej Fatry. Kvôli sychravému jesennému počasiu, dažďu a hmle sa akcia musela zrušiť.
November
13. novembra sa vybralo 14 účastníkov za nie veľmi lákavého počasia na stredne náročnú túru v pohorí Vtáčnik v rámci akcie Deň s Horcom. Z Kamenca sa dostali Bystričianskou dolinou k cvičným lezeckým skalám Hrádok. Potom vystúpili na Zadnú lúku pod Buchlovom, kde svoj hlad zahnali špekačkami a smäd nápojmi rôznej farby, chuti a vône. Po zdolaní najvyššieho bodu trasy Rúbaného vrchu cez Tatričky prešli do Cerovej, kde v útulnej krčmičke ukončili túto zaujímavú akciu.
V poslednú novembrovú sobotu, t.j. 27. novembra sa zišla dvadsiatka záujemcov
pod skalou Žaba, aby si vyskúšali zlaniť a potom vyliezť 15-metrovú skalnú
stenu. S pomocou otecka sa to podarilo aj najmladšej účastníčke - iba šesťročnej
Tinke. O bezpečnosť pri Poslednom zlaňovaní sa starali členovia
horolezeckého klubu IAMES.
December
Na vrchu Šípok bola osadená nová vrcholová kniha s plánom akcií nášho klubu na rok 2005.
27. decembra sa uskutočnila tradičná akcia Vianočný výstup
na Žarnov. Tento rok sa jej zúčastnilo 42 turistov. Po zablatenom
lesnom chodníku sme spolu vyšli na skalnatý vrchol a osadili sme novú
vrcholovú knihu. Po túre nás v chalupe u Janka Priekalu čakala výborná kapustnica a vianočná tombola.
Prezreli sme si kroniku, povymieňali fotky, ochutnali vianočných koláčov a všetko zapili
vareným vínkom.