Aktuality 2009
Január
10.1. sa uskutočnila prvá tohtoročná akcia Prechod severnou časťou Tribeča. Najprv vystúpilo 28 horcov zo Skýcova na Vápenný vrch, kde si turisti z 18-metrovej vyhliadkovej veže pozreli okolie. Cez menej významné vrcholy sa dostali až na Javorový vrch. Cestou k Medvediemu vrchu stretli najprv 10-členné a potom ešte 8-členné stádo diviakov. Napokon popri Dekanovej chate zostúpili do obce Solčany.
Výročná členská schôdza sa konala 23.1. o 16:15 v knižničnom klube mestskej knižnice Partizánske. Zúčastnilo sa jej 54 turistov a 1 hosť. Priamo na schôdzi vstúpili do klubu 3 noví členovia, dve členky nám otehotneli. Aktuálny počet členov je 97. Po zhodnotení minulého turistického roku, zhodnotení práce výboru a po správe o hospodárení s financiami členovia schválili plán akcií na rok 2009, zvolili si nový výbor a predsedu. Stal sa ním už po desiatykrát Peter Horváth. Schôdza prerokovala aj činnosť cyklistického oddielu pri TK Horec a plán cyklotúr. Plénum súhlasilo so vstupom klubu do KST. Najaktívnejšími turistkami sa stali Jozef Hlavna, Jana Turčeková a Filip Turček. Získali poukaz na autobusový zájazd. Po skončení oficiálnej časti nasledovalo posedenie pri vínku a pagáčikoch, prezeranie kroník a fotografií.
31.1. sa uskutočnil prvý autobusový zájazd.
Prechod hrebeňom Nitrických vrchov začal v Rudnianskej Lehote, odkiaľ
46 horcov vystúpilo do Kšinianskej poľany k vysielaču. Strmým chodníkom sa
potom turisti dostali na najvyšší bod túry Suchý vrch. Cez Závadskú poľanu
a Kremenište napokon došli na Homôlku, kde sa občerstvili v bufete pri lyžiarskom
stredisku.
Február
TK Horec bol vo februári zaregistrovaný do celoslovenskej
organizácie KST.
21.2. sa uskutočnil autobusový zájazd Výstup na Malý
a Veľký Grič. Zúčastnilo sa ho 30 turistov. Z Handlovej za slnečného počasia najprv vystúpili na Malý Grič. Potom cez sedlo Uhlisko v 30-centimetrovom snehu zdolávali Veľký Grič. Pekné výhľady a zasnežená príroda zobudili zo zimného spánku mnohé fotoaparáty.
Marec
V prvú marcovú sobotu sa horci vybrali do Trenčianskej vrchoviny. Zamračené počasie, spiaca príroda, blato a sneh vyvážila samotná trasa s dvoma prírodnými rezerváciami Trubárka a Ostrý vrch. Dobrý dojem na nás zanechali podrobné náučné tabule, najmä v sedle Lúčky. Chaty i motorest Radar boli zatvorené, museli nám stačiť vlastné zásoby.
Prvý zahraničný tohtoročný zájazd sa uskutočnil koncom marca. 44 horcov a 7 turistov z Rožňavy navštívilo maďarské pohorie
Matra a vystúpilo na najvyšší vrch Kékes. Cestou späť vybehli na pohraničný hrad
Šomoška, pozreli si čadičový vodopád, kamenné more a lesné jazierka. Všetky tieto prírodné výtvory sa nachádzajú v národnej prírodnej rezervácii Šomoška.
Apríl
V strede apríla sa 52 turistov zúčastnilo akcie Deň s Horcom. Okrem pešiakov to bolo aj 10 cyklistov. Po prejdení Drahožickej doliny a výstupe na Veľkú Ostrú navštívili horci rezerváciu Dobrolínske skaly a potom už zišli k bufetu pri priehrade. Tam na nich čakal výborný guláš, pivko a ďalšie dobroty.
Máj
2. mája sa plný autobus horcov vybral po prvýkrát do Moravsko-Sliezskych Beskýd. 25-kilometrová trasa viedla od chaty Bumbálka po slovensko-českej hranici až k Bielemu krížu. Prechádzala popri viacerých chatách, malebných lazoch a rekreačných strediskách. Výhľad sme mali hlavne na severnú stranu, kde dominovala Lysá hora. Posledný dlhší oddych bol na chate Baron pri Bielom kríži.
V strede mája sa už tradične uskutočnil kurz lezenia a
zlaňovania na skalách Brálie pod Veľkým vrchom. Na začiatočníkov a
mierne pokročilých dozerali inštruktori z TK Horec. Spolu sa akcie zúčastnilo
22 záujemcov. Po zlaňovaní vystúpili na Veľký vrch a siedmi statoční prešli
až do Skačian, kde ich s históriou obce oboznámil Jožko Gahér.
Z Himalájí sa vrátila 9-členná slovenská
výprava, ktorá tam bola na mesačnom expedično-trekingovom pobyte. Tvorili ju
aj naši členovia Ivan Kováčik, jeho žena Renáta a naša sympatizantka,
majiteľka športového obchodu Zlatica Mikušová. Podarilo sa im vystúpiť na
6476-metrový Mera Peak. Z ďalekej Ázie nám poslali i pohľadnicu, ktorú si
môžete pozrieť TU.
Koncom mája sa uskutočnil autobusový zájazd do Rakúska. Povôdný plán vystúpiť na Heukuppe v pohorí Raxalpe sa musel kvôli strašnému lejaku zmeniť. A tak plný autobus horcov navštívil známy viedenský zámok Schönbrunn s jeho prekrásnymi záhradami, parkom a skleníkmi. Niekto navštívil samotný zámok, iný dal prednosť záhradám a skleníkom s tropickými rastlinami. Každého však zaujali nebojácne veveričky.
Jún
32 turistov navštívilo po týždňovom odklade Malú Fatru, aby si vyskúšali svoje schopnosti pri výstupe na dva známe skalnaté vrcholy. Z osady Lučivná najprv zdolali výhľadový vrch Osnica a po oddychu v sedle Medziholie vystúpili na Veľký a Malý Rozsutec. Počasie bolo spočiatku pochmúrne až daždivé, neskôr sa ukázalo aj slnko. Či už strmým sutinovým chodníkom alebo Dierami sme poschádzali do cieľa na Bielom Potoku.
Júl
Až 53 záujemcov sa autobusom a dvoma autami dopravilo do Račkovej doliny, aby vystúpili na tretí najvyšší vrch Západných Tatier Baranec. 1500-metrové prevýšenie dalo mnohým riadne zabrať, nakoniec však vrch s kruhovým výhľadom všetci zdolali. Jamnickou dolinou zišli horci do kempingu. Niekoľko vytrvalcov si trasu ešte predĺžilo o Plačlivé a Ostrý Roháč.
August
Plný autobus horcov sa začiatkom augusta vydal do Poľských Tatier. Na pláne bol totiž výstup na Kasprov vrch a Svinicu. Veľmi náročná vysokohorská túra začala v turistickom stredisku Kužnice. Len dve hodiny nám trval výstup na Kasprov vrch a ďalšie dve hodiny na skalnatú Svinicu. Oveľa ťažší bol zostup do sedla Zawrat a najťažšia časť trasy viedla zo sedla k chate Murowianec. Množstvo reťazí a stupačiek však horcom nerobilo väčšie problémy, takže všetci prišli šťastne do cieľa.
20.8. sa jedno auto s horcami vybralo do Vysokých Tatier. Turisti mali na pláne zdolať najvyšší slovenský vrch Gerlachovský štít, čo sa im aj podarilo. Pod vedením Matúša Borika na Gerlach vystúpili Peter Horváth, Miro Lacko, Marián Bitarovský a Janka Priekalová. O pár dní neskôr sa Gerlach podarilo zdolať s inou skupinou aj Jurovi Jenisovi.
Koncom augusta sa 43 záujemcov vybralo do Nízkych Tatier. V rámci stredne náročnej túry sme z Čertovice došli k Štefánikovej chate a po oddychu sme vystúpili na Rovnú hoľu. Popoludňajší dážď trochu skazil tento pekný letný deň, ale všetci sme bez problémov zišli do Nižnej Boce. 13 turistov si trasu predĺžilo a vystúpili aj na Ďumbier.
September
Pre malý záujem (25 prihlásených) sa dvojdňovka v Čechách musela zrušiť. Náhradnou akciou bol Výstup na Kľak, ktorý sa uskutočnil 5.9. I tejto túry sa kvôli nepriaznivému počasiu zúčastnilo len 21 turistov. V daždi, hmle, vetre a v zle značkovanom teréne vystúpili na zahmlený vrchol, odkiaľ nebolo nič vidieť. Trošku lepší výhľad bol z Ostrej skaly. Väčšina účastníkov potom skrátenou trasou došla do Rajeckej Lesnej, kde si pozreli vyrezávaný betlehem. Tretina horcov išla pôvodne naplánovanou trasou, vystúpila na výhľadový vrch Skalky a cestou do cieľa si odfotila gejzír.
Počas nádhernej septembrovej soboty sa 38 horcov vydalo do Veľkej Fatry, aby vystúpili na dva známe vrcholy - Tlstú a Ostrú. Z Blatnice sa najprv dostali k jaskyni Mažarná. Chránený prírodný výtvor je známy i archeologickými nálezmi. Slnečné počasie umožnilo fantastické kruhové výhľady ako z vrchu Tlstá, tak neskôr aj zo skalnatej Ostrej.
Október
Po týždňovom odklade sa predsa len uskutočnil Výstup
na Veľký Lopeník. 21 turistov vyšlo za hmlistého počasia na vyhliadkovú
vežu nachádzajúcu sa na vrchole Lopeníka. Po oddychu na chate a pofotení
pamätníkov sovietskym i americkým vojakom pokračovali cez Mikulčin vrch a
Kykulu na Sokolí kameň. Napokon zišli do osady Drietoma.
November
7.11. sa 25 turistov zúčastnilo akcie v Nízkych Tatrách.
Za daždivého a hmlistého počasia vystúpili cez Ostré a niekoľko sediel na
vrch Veľký
Brankov a navštívili 55-metrový Brankovský vodopád. Túru ukončili v
reštaurácii Bodega v obci Podsuchá.
28.11. sa 6 áut a v nich 30 turistov poprechádzalo Hrebeňom Skaliek a Slnečných skál v Súľovských vrchoch. Menej náročnej túry sa zúčastnili aj naši najstarší členovia - pán Haviar a Bruška. Štartom i cieľom bolo kúpeľné mestečko Rajecké Teplice. Kým dopoludnia bolo zamračené, poobede sa ukázalo i slnko. Zaujímavosťou bola Poluvsianska skalná ihla týčiaca sa blízko hlavnej cesty.
December
10.12. sa v knižničnom klube uskutočnilo premietanie fotografíí a
dokumentárnych filmov Horec na fotkách. Zúčastnilo sa ho 42 turistov,
ktorí si okrem fotografií z peších akcií a cyklotúr pozreli aj tri
dokumentárne filmy.
27.12. zorganizoval náš klub už 10. ročník Vianočného výstupu na Žarnov. Okolo 50 horcov a ďalších záujemcov a sa po žltej značke alebo po mini ferratke dostalo na 840-metrový Žarnov, kde ich okrem predsedovej uvítacej reči čakalo aj pohostenie. Neskôr po zostupe do podhorskej obce Ľubianka si väčšina účastníkov posedela v príjemnom prostredí novej krčmičky.