Výstup na Javorový vrch
17.1.2015
Trasa : Vápenica - Adamichová - Krásny vrch - Rakyta - Javorový vrch - Cibajky - Klátová Nová Ves.
Doprava : Spoločný odchod autobusom SAD o 6:10 z autobusovej stanice Partizánske do Skýcova. Autobus nejde cez Malé a Veľké Uherce !
Doprava späť : autobusom SAD z Klátovej Novej Vsi o 13:17 alebo o 16:32.
Cena : podľa dopravcu.
Prvá tohoročná túra zaviedla 18-člennú skupinu Horcov do pohoria Tribeč. Po šiestich rokoch si horci opätovne zopakovali tento pekný prechod hrebeňa zo Skýcova cez Javorový vrch do Klátovej Novej Vsi. Prvým raňajším spojom sa dopravujeme ešte za šera k horárni nad Skýcovom. Po krátkom oboznámení sa s túrou vyrážame na 19-kilometrovú stredne náročnú túru. Počasie svojou teplotou pripomína skôr jar ako zimu, po snehu ani pamiatka. Nuž čo, musíme si pomaly zvykať, že sneh v našich podmienkach už nebudeme ani
poznať. Spevnenou lesnou cestou zostúpime do malého sedla, kde prekrižujeme bývalú cestu spájajúcu Klátovu Novu Ves so Skýcovom, Začíname pomaly stúpať na nevýrazný vrch Adamichová, kde si dávame krátku prestávku. Začína práve svitať, slnko vychádza nad hrebeňom Pohronského Inovca. Odtiaľto až po sedlo Rakyta budeme pokračovať po náučnom partizánskom chodníku, ktorý vedie Tríbečským pohorím zo Skýcova do Zlatna a má niekoľko zastávok. Hneď neďaleko Adamichovej si prezrieme prvé zastavenie náučného chodníka - bývalý sklad zbraní partizánskeho oddielu pôsobiaceho počas SNP v pohorí Tribeč.
Nenáročným terénom sa dostávame k vyhliadke Krásny vrch, odkiaľ sa nám otvára pekný pohľad na Ponitrie. Počas túry prechádzame cez niekoľko rúbanísk po nedávnych veterných smrštiach. Na mnohých miestach je lesný porast úplne zdevastovaný, na druhej strane však tieto výruby poskytujú celkom pekný výhľad jednak na Ponitrie, ako i na Požitavie.
Popri studničke s názvom Posledná nádej a niekoľkých partizánskych bunkroch sa dostávame na Javorový vrch, najvyšší bod dnešnej túry. Na vrchu sa nachádza križovatka turistických chodníkov, žltá značka spája Zlatno s Klátovou Novou Vsou a zelená značka pokračuje hrebeňom na Veľký Tribeč. Po dlhšej prestávke začíname zostupovať po žltej značke. Postupne prichádzame k vyhliadke, z ktorej sa nám otvára pekný výhľad, ktorému dominuje hradba Vtáčnika. Strmším klesaním prichádzame k ďalšiemu partizánskemu bunkru. Veľký neporiadok v bunkri nasvedčuje, že nedávno sa tu musela konať nejaká miestna akcia. Po necelej hodine prichádzame k lesnej chate Podskalie, kde pod altánkom si doprajeme poslednú prestávku. Zostáva nám už len nenáročný zostup na Cibajky. V tejto lokalite sa dodnes zachovalo niekoľko technických pamiatok. V rokoch 1914-1916 bola podnikateľmi Haupt-Stummerovcami v obci vybudovaná úzkorozchodná železničná trať Cibajky - Klátova Nová Ves – Bošany – Práznovce. Slúžila na prepravu dreva, kameňa, cukrovej repy a neskôr i vápna. Na samote Cibajky, ktorá sa nachádza južne od obce, dal barón Biedermann v roku 1929 postaviť vápenku. Mala slúžiť na spracovanie vápenca na vápno. Dodnes sa zachovala iba schátralá vysoká okrúhla vápenná pec. Po krátkej obhliadke týchto pamiatok prichádzame na salaš Kostrín, kde prvú tohoročnú vydarenú akciu končíme.
Fantastický východ slnka |
Posledné metre... | ...a sme na Javorovom vrchu | Pred bunkrom | Pred altánkom |
Rastúúú ! | Solisko pre zver | Chata Podskalie |
Komín vápenky na Cibajkách | Náučná tabuľa o vápenke | Na salaši Kostrín | Proti gustu žiaden dišputát |