Krivoklátskou tiesňavou na Vršatec
7. 11. 2015
Krivoklátskou tiesňavou na hrad Vršatec
Začiatkom novembra sa vybrala 42-členná skupina horcov opäť na túru. Tentokrát ich cieľom bola Krivoklátska tiesňava, hrad Vršatec a druhý najvyšší vrch Bielych Karpát 925 m vysoká Chmelová. Samotnú túru začíname pred pol deviatou z horného konca obce Krivoklát. Prvý úsek túry nie je značkovanou turistickou trasou, vedie po spevnenej ceste. Hneď za dedinou sa pred nami otvorí pohľad na Krivoklátsku tiesňavu. Je to pôsobivý geomorfologický útvar vyhlásený za prírodnú pamiatku. Ide o malú, ale veľmi peknú vápencovú tieňavu s vysokými skalnými bralami a výskytom vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov, napríklad drobných orchideí či prísne chráneného motýľa jasoňa červenookého.
Po prejdení tiesňavy sa dolina rozširuje. Za pol hodinu prídeme na Krivoklátske lúky. Cesta prekonáva potok a traverzuje zalesnený svah. Počas výstupu si prezrieme travertínové kaskády a terasy, ktoré sa vytvorili zrážaním uhličitanu vápenatého. Tá plynule stúpa a mieri k chate Chrastková, ktorá je dôležitým orientačným bodom. Počas výstupu lúkami sa nám otvorí úžasný pohľad na protiľahlé skalné bradlo Vršateckého hradu a vedľa vystupujúci vrchol Chmelovej. Od chaty Chrastková sa vydáme po zelenej značke, ktorá nás dovedie povedľa potoka Kalište k dolnej časti prírodnej pamiatky Dračia studňa. Stúpanie zmiešaným lesom je miestami pomerne strmé. Od sedla pod Bielym vrchom sa krajina otvára a ponad lúky nás prekvapí nádherná panoráma Chmelovej, Vršatca a Chotúča s početnými skalnými bralami. Po chvíli prídeme k smerovníku Vršatec, kde si doprajeme dlhšiu prestávku. Počasie sa kazí, začína mrholiť a mrholenie postupne prechádza do dažďa. Po prestávke pokračujeme po náučnom chodníku, ktorým vystúpime na hrad Vršatec. Pôvodne gotický hrad z 13. storočia stojí na skalnom brale vo výške 805 m. Zničený bol v období Rákócziho povstania v roku 1706. K hradu sa viaže povesť o vernom kastelánovi, ktorý si odsekol nohu, aby svojmu pánovi umožnil oslobodiť sa z tatárskeho zajatia, kde boli spoločne väznení s nohami spútanými reťazami. Po prehliadke sa vrátime späť a po žltej značke strmo vystúpime do sedla pod Chmeľovou.
Zo sedla strmým lesným chodníkom pomerne rýchlo vystúpime na bralnatý vrchol Chmeľovej, ktorý patrí medzi najlepšie výhľadové body na strednom Považí. Po prestávke zostúpime po rovnakej trase do sedla pod Chmeľovou a zídeme do plytkej dolinky na severnej strane. Lesná cesta vedie z doliny popod skalky Javorníkov a pokračuje bukovým lesom. Po chvíli prichádzame na rozľahlú lúku s pekným výhľadom do Červenokamenskej doliny. Lúkou následne pohodlne zostúpime do obce Červený Kameň, kde túru ukončíme prehliadkou impozantného Červenokamenského bradla.