Prechod hrebeňom Radhošťa
28. 5. 2016
Hrebeňom Radhošťa
Z Horní Bečvy vyštartovalo poslednú májovú sobotu o pol deviatej 46 horcov po žltej značke do Moravsko-Sliezskych Beskýd. Slnečné lúče už od rána boli zárukou, že deň by sa mal naozaj vydariť. Popri lazoch a pekne upravených usadlostiach pomaly stúpame ku križovatke turistických značiek pod vrcholom Kladnatá. Tu zisťujeme, že sme sa na hrebeň vydali po nesprávnej značke. Podľa plánovanej trasy, sme mali na hrebeň nastúpiť o 500 metrov nižšie medzi Hornou a Prostrednou Bečvou. Túto chybu riešime tak, že k horskej chate Martiňák ideme po červenej značke, čím sme si túru po Beskydách predĺžili o osem kilometrov. Tento omyl bol však vykompenzovaný krásnymi výhľadmi na najvyššie kopce pohoria.
Od chaty Martiňák sa vydávame na legendami opradený Čertov mlyn. Vrchol hory je najvyšším bodom okresu Vsetín a celého Zlínského kraja. Po krátkej prestávke veľmi strmo zostupujeme do sedla Tanečnica a odtiaľ takmer po rovine prichádzame na Pustevny, čo je najvýznamnejšie horské stredisko v Beskydách. Tu si doprajeme hodinovú regeneračnú prestávku. Obdivujeme krásne drevené objekty, ktoré boli postavené podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča. Z Pusteven pokračujeme po modrej značenej trase, vľavo míňame hornú stanicu sedačkovej lanovky a širokou kamenitou cestou mierne stúpame okolo stanice Horskej služby, Valašskej koliby a drevených stánkov so suvenírmi k štýlovému vyhliadkovému altánu Cyrilka. Odtiaľ sú výhľady na celé sedlo Pustevny, za ním vidieť vrchol Tanečnice, Čertov Mlyn, Kněhyně, rozložitý Smrk a vysielač na Lysej hore. Od rozhľadne ideme po širokom hrebeni lemovaným nízkymi stromami a kosodrevinou. Onedlho sa dostávame k soche Radegasta – staroslovanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody. Pôvodná socha vznikla v roku 1930, bola niekoľkokrát poškodená bleskom i vandalmi, a teraz tu stojí jej kópia zo žuly.
Opúšťame sochu staroslovanského boha a po hrebeni sa pohodlnou cestou dostávame k horskej chate nazvanej ako inak – Radegast. Po natankovaní piva značky Radegast prekonávame posledné výškové metre a ocitáme sa na 1129-metrovom vrchu Radhošť. Na vrchole je drevená pútnická kaplnka sv. Cyrila a Metoda s rozhľadňou a vedľa nej súsošie slovanských vierozvestcov od Albína Poláška. Celkový dojem z nádherných výhľadov kazil iba televízny vysielač a blížiaca sa búrka. Pred súsoším vyhotovujeme vrcholovku, prezrieme si zvonku kaplnku a začíname zrýchlený zostup. Zdatnejšia skupina zostupuje dlhšou trasou cez Černú horu do Rožňova pod Radhoštem, ostatní kratšou, ale o to strmšou trasou do sedla Pindula. Dojmov a zážitkov bolo po absolvovaní 30-kilometrovej túry neúrekom, rozlúčili sme sa s pohostinnosťou Zbojníckej koliby v sedle Pindula a cez hraničný prechod Bumbálka sa vraciame zase späť do rodnej vlasti.
Pustevny |
Pri soche Radegasta | Horská chata Radegast | Kaplnka s Cyrilom a Metodom |