Výstup na Benát a Veľký Inovec

30.11.2024

Trasa :  Žitavany - vŕšky - Machulinský škripec - Benát - Mach. škripec - Obycké lúky - Inovecké sedlo - chata na Inovci - Veľký Inovec - Loksová lúka - Stará Huta, Drozdovo - chata Drozdovo.
Parametre trasy :  Dĺžka 18 km, prevýšenie 980 m, náročnejšia túra. Čas chôdze 6 hodín, trvanie túry aj s prestávkami 8 hodín.
Po vychutnaní si výhľadov z Veľkého Inovca bude hodinová občerstvovacia prestávka v chate na Inovci. Pripravené budú teplé polievky, studené pivo, čaj a kávička.
Ak sa nezačne po príchode do Drozdova stmievať, cestou domov si ešte pozrieme Starohutský vodopád.
Lokalita : Pohronský Inovec.

Popis :
   Benát - patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie kopce v pohorí Pohronský Inovec. Je vyhľadávaný hlavne preto, že na jeho vrchole sa nachádza Kamenné mesto akoby z rozprávkového sveta. Vzniklo ako pozostatok stuhnutého lávového prúdu. Ten vytvoril množstvo andezitových skalných bášt, veží a stĺpov, viaceré sú husto obrastené machom. Z vrcholu vidno hrady Gýmeš a Hrušov, Topoľčiansky kaštieľ a hrebeň Tribeča.
   Veľký Inovec - je navyšší vrch Pohronského Inovca s výškou 901 metrov. Jeho vrcholová časť vyhlásená za prírodnú pamiatku predstavuje zvyšok stuhnutého lávového prúdu. Vyznačuje sa pôsobivými skalnými útvarmi a tiež vzácnym rastlinstvom a živočíšstvom viazaným na vulkanické podložie. Na vrcholových skalách zaujme návštevníka namaľovaný štátny znak SR, ktorý akoby nahrádzal tradičné kríže (resp. dvojkríže) často umiestňované na slovenské končiare. Kúsok pod vrcholom je turistom k dispozícii horská chata so stravou a ubytovaním.
   Starohutský vodopád - vodopád s výškou približne 5 metrov leží na konci osady Stará Huta. Mnohí ho považujú za najkrajší z vodopádov, ktorý nájdete v sopečných pohoriach stredného Slovenska. Voda z vodopádu vyteká sponad skaly a láme sa o pár metrov nižšie na skalnom výčnelku. Na mieste sa nachádza menšie posedenie a veľká informačná tabuľa.

Doprava : Vlastným autobusom. Odchod o 6:20 zo sídliska Šípok, o 6:30 od železničnej stanice.
Cena : členovia 6 €, nečlenovia 8 €.
Autobus pôjde ráno cez Malé a Veľké Uherce. Naspäť pôjde cez Novú Baňu a Hornú Ves.

Odhlasovanie, prihlasovanie a informácie na čísle 0944 902 380 (Ľubo Mazán).
Ak sa náhodou nedovoláte, pošlite esemesku alebo mail (lu@wing.sk).
Peniaze môžete posielať aj na účet: SK83 0900 0000 0050 7489 9023
Do poznámky uveďte mená a priezviská turistov a miesto nástupu do autobusu.

MAPA     FOTOGRAFIE



Horci na Benáte a Inovci


     Južne od Partizánskeho, v pohorí Pohronský Inovec sa nachádza úchvatné skalné mesto Benát. Leží na menšom kopci a je tvorené stuhnutým lávovým prúdom. Práve sem sa vybrali poslednú novembrovú sobotu turisti z klubu Horec.

     Náročnejšia túra s prevýšením vyše 950 metrov začína v obci Žitavany. Okolo novej poľovníckej chaty sa dostávame na Machulinský škripec, kde je križovatka turistických trás. Na čistinke nás zaujme statný strom. Je to chránený dub žltkastý, ktorého vek sa odhaduje na 250 rokov. Priemer jeho kmeňa je 140 centimetrov. Pofotíme si starčeka, ktorý si pamätá ešte Máriu Teréziu, a vydáme sa k spomínanému Benátu. Rozsiahle skalné mesto pozostáva z množstva andezitových skalných bášt, veží a stĺpov. Viaceré sú husto obrastené machom. Na vrchole sa nachádza kríž a návštevná kniha. Krásne slnečné počasie nám umožnilo výhľady na hrady Gýmeš a Hrušov, na dedinky v Požitaví i na celý hrebeň Tribeča. Dlho-predlho sa kocháme bizarnými skalnými útvarmi, z ktorých jeden pripomína korytnačku, iný zase jaštera.

     Cez Obycké lúky s viacerými posedmi a roztrúsenými domčekmi prichádzame na pravé poludnie k chate pod Inovcom. Tá bola postavená v roku 1947 a slúži na poskytovanie stravy, občerstvenia i ubytovania pútnikom. Nás tu čakali tri druhy polievok, huspenina a teplé i studené nápoje. Vyše hodiny sme pobudli pri kapustnici, fazuľovici, boršči a kávičke. S chatárom sme prehodili pár slov o turistike a okolitej prírode. Kto nemal chuť na ponúkané jedlá, vyhrieval sa na lavičke pred chatou. Po občerstvení sme za necelých desať minút vystúpili na 901-metrov vysoký Veľký Inovec. Jeho vrchol je podobne ako Benát pozostatkom lávového prúdu, sú tú pôsobivé skalné útvary a vzácne rastlinstvo i živočíšstvo. Na skalách nás zaujme namaľovaný štátny znak Slovenska, ktorý akoby nahrádzal tradičné kríže (resp. dvojkríže) často umiestňované na slovenské končiare. Fotenie, zápis do vrcholovej knihy, výhľady východným smerom na Sitno, ale i na juh, kde sa už týčili maďarské pohoria.

     Nabití energiou z jesenného slnka pokračujeme po červenej značke – Rudnej magistrále, ktorá spája Zlaté Moravce s Banskou Štiavnicou a Detvou, a prichádzame na Loksovú lúku. Na jej konci odbáčame na sever a schádzame do Starej Huty, časť Drozdovo. Prechádzame popri nádrži na vodu, ktorá je na povrchu zamrznutá. Zrejme slúži na napájanie snehových diel. V Drozdove sa totiž nachádza rekreačné a lyžiarske stredisko s umelo zasnežovanou 650-metrovou jazdovkou. Osvetlenie umožňuje aj večerné lyžovanie. Dnes sa ešte nelyžovalo, i keď na svahu už bola tenšia snehová pokrývka. Časť turistov si posedela v reštaurácii a počkala na ostatných. Potom nás autobus cez Novú Baňu a Veľké Pole doviezol do rodného mesta, kde sme na tržnici stihli prvé tohtoročné Punčobranie.