Lietavský hrad, Skalky

5.4.2025

Trasa : Lietavská Lúčka - Malchovica - Lietava, Majer - Lietavský hrad - Lietavská Svinná - Skalky - Skalky, prameň - Skalky, hrebeň - Pod vyhliadkou - Žliabková - Nad vodojemom - Rajecké Teplice.
Parametre trasy :  Dĺžka 13 km, prevýšenie 950 m, stredne náročná túra. Čas chôdze: 5,5 hodiny, celkové trvanie túry: 8 hodín.
Lokalita : Súľovské vrchy

Popis :
   Lietavský hrad - Zrúcanina Lietavského hradu, jedna z najväčších a najzachovalejších na Slovensku, sa vypína na strmom skalnom hrebeni. Hrad bol postavený okolo polovice 13. storočia, teda krátko po pustošivom tatárskom vpáde do Uhorska. Od polovice 18. storočia chátra. V súčasnosti predstavuje vyhľadávanú turistickú atrakciu. Z pevnosti sa naskytá prekrásny výhľad do šíreho okolia. Hradné múry dodnes pôsobia veľmi majestátnym a estetickým dojmom, sú v nich zachované otvory okien, delové a kľúčové strieľne. Zub času nestihol ohlodať ani niektoré architektonické detaily ako oblúčikové atiky či časti kamenných gotických rebier v hradnej kaplnke. Zaujímavosťou a zároveň nevyriešenou záhadou Lietavského hradu je runový nápis vytesaný do zlepencovej skaly nad horným nádvorím.
   Skalky - skalnatá oblasť nachádzajúca sa v Súľovských vrchoch medzi Lietavskou Svinnou a Rajeckými Teplicami. Lokalita sa vyznačuje prekrásnou prírodou plnou pozoruhodných skalných útvarov. Nájdeme tu ostré skalné ihly, útvary podobné dračím zubom, ale napríklad i skalné okno. Medzi skalami možno tu a tam objaviť drobnú jaskynku. Okrem neživých foriem prírody je oblasť zaujímavá i osobitou flórou s množstvom vzácnych teplomilných druhov. Rastie tu napríklad chránený poniklec. Naskytá sa viacero krásnych výhľadov do okolia.
   Rajecké Teplice - známe kúpeľné mesto pod Súľovskými vrchmi. Viaceré termálne pramene vyvierajú z hĺbky 300 metrov a ich teplota je 38 stupňov. Teplické pramene majú blahodarné účinky na pohybovú a nervovú sústavu. Okrem balneoterapie sa liečivá minerálna voda odporúča aj piť. V meste nájdete jazierko s plávajúcimi kačicami či kaprami a s altánkom na umelom otrovčeku. Sú tu parky, pomaľované budovy, informačné tabule o žriedlach a ďalšie zaujímavosti.


Doprava : Vlastným autobusom. Odchod o 6:45 zo sídliska Šípok, o 7:00 od železničnej stanice.
Cena : členovia 9 €, nečlenovia 11 €.
Autobus pôjde cez Veľké Bielice, Návojovce, Hradište, Lelovce a Prievidzu.

Na akcii tiež môžete zaplatiť za ďalšiu túru, ktorá bude 26.4. - Ostrôžkami na Budínsku skalu. Cena: 11/13 eur.

Odhlasovanie a informácie na čísle 0944 902 380 (Ľubo Mazán).
Ak sa náhodou nedovoláte, pošlite esemesku alebo mail.
Peniaze môžete posielať aj na účet: SK83 0900 0000 0050 7489 9023
Do poznámky uveďte mená a priezviská turistov a miesto nástupu do autobusu.

MAPA     FOTOGRAFIE



Turisti na Lietavskom hrade


     Začiatkom apríla sa horci vybrali na svoj šiesty tohtoročný zájazd, tentoraz do pohoria Súľovské vrchy. V pláne mali prehliadku Lietavského hradu, prechod zaujímavými útvarmi s názvom Skalky a prechádzku po Rajeckých Tepliciach.

     Z Lietavskej Lúčky, kam vyše päťdesiat cestovateľov doviezol objednaný autobus, sme sa miernym stúpaním vydali na hrad. Cestou nás zaujalo kamenné dvojkreslo, ktoré do menšej skaly vytesali talianski kamenári koncom 18. storočia. Za pekného počasia sa pomaly blížime k ruine Lietavského hradu. Je to goticko-renesančná stredoveká stavba, druhá najväčšia na Slovensku. Prvou je samozrejme Spišský hradný komplex. Na kopci pod ruinami rastú chránené poniklece. Potešili nás aj tri drevené hríby vytvorené z kmeňov spílených stromov. Samotný hrad sa vypína na strmom skalnom hrebeni. Bol postavený v polovici 13. storočia, teda krátko po pustošivom tatárskom vpáde do Uhorska. Slúžil ako administratívne a vojenské cetrum. Nikdy nebol dobytý. Od polovice 18. storočia chátra. V súčasnosti predstavuje vyhľadávanú turistickú atrakciu. Z pevnosti sa naskytá prekrásny výhľad do širokého okolia. Múry dodnes pôsobia veľmi majestátnym a estetickým dojmom, sú v nich zachované otvory okien, delové a kľúčové strieľne. Dochovali sa aj niektoré architektonické detaily ako oblúčikové atiky či časti kamenných gotických rebier v hradnej kaplnke. V areáli vo veľkom prebiehajú rekonštrukčné práce, ktoré vykonáva Združenie na záchranu Lietavského hradu. Po prechode cez štyri brány sa dostávame do bufetu. Je bohato zásobený nápojmi, sladkosťami, mapami, brožúrkami a propagačnými predmetmi. Záujemci si dokonca môžu zahrať šach alebo si pozrieť výstavu fotografií. Dá sa zapísať aj do návštevnej knihy a ako bonus je zadarmo k dispozícii hradné múzeum nachádzajúce sa priamo nad bufetom. Prezeráme si nájdené črepy, mince, drobné kovové predmety, rytierske brnenie, šaty princeznej, nábytok, erby, obrovské meče, strelné zbrane a ďalšie predmety. Druhý bufet na nádvorí ponúka veľké palacinky s čučoriedkovým lekvárom a šľahačkou. Neodolali sme.

     Z hradu pokračujeme strmším stúpaním ku Skalkám. Je to skalnatá oblasť v Súľovských vrchoch, ktorá sa vyznačuje prekrásnou prírodou plnou pozoruhodných útvarov. Nájdeme tu ostré kamenné ihly, útvary podobné dračím zubom, ale napríklad i skalné okno. Okrem neživých foriem prírody je oblasť zaujímavá i osobitou flórou s množstvom vzácnych teplomilných druhov. I tu rastú už spomínané poniklece a tiež žltučké kašky. Prechádzame úzkymi štrbinami, štveráme sa na strmé bralá, preliezame kmene popadaných stromov. Zo Skaliek sa nám naskytá viacero úžasných výhľadov do okolia, napríklad na Rajecké Teplice.

     A práve v tomto kúpeľnom meste je cieľ našej 13-kilometrovej túry. Prezrieme si jazierko s plávajúcimi kačicami či kaprami a s pekným altánkom na umelom ostrovčeku. Jeden náš otužilec si v studenej aprílovej vode dokonca aj zaplával. Poprechádzame sa po meste, pofotíme si kúpeľný komplex, obdivujeme pomaľované budovy a čítame si informačný panel pri jednom zo zdrojov termálneho prameňa. Vyviera z hĺbky 300 metrov a jeho teplota je 38 stupňov. Teplické pramene majú blahodarné účinky na pohybovú a nervovú sústavu. Okrem balneoterapie sa liečivá minerálna voda odporúča aj piť. Prejdeme pekne upravenými parkami a napokon končíme v reštaurácii Mlynárka pri výborných jedlách. Náučno-turistická akcia sa horcom i vďaka celkom peknému počasiu vydarila.