Výstup na Inovec

4.1.2025

Trasa :  Dubodiel - Inovec - rozhľadňa - Pod Inovcom - chata pod Inovcom - Nad Krásnou dolinou - Mníchova Lehota (motorest Radar).
Parametre trasy :  Dĺžka 14 km, prevýšenie 800 m, stredne náročná túra. Čas chôdze 5 hodín, trvanie túry aj s prestávkami 7 hodín.
Lokalita : Považský Inovec.

Popis :
   Inovec - široký zalesnený vrch s výškou 1042 metrov, najvyšší vrch Považského Inovca a tiež celého bývalého Západoslovenského kraja. Vrchol Inovca je vybavený telekomunikačnými vysielačmi. Kvôli hustému lesnému porastu neposkytuje výhľad, ale krásne výhľady sa naskytajú z neďalekých vyhliadok Palúch a z vyhliadky Dr. Bundalu.
   rozhľadňa na Inovci - oceľová rozhľadňa, v skutočnosti meteorologicko-telekomunikačná veža sprístupnená aj širokej verejnosti. Z jej 22-metrovej výšky sa návštevníkom naskytá nádherný výhľad do širokého okolia. Je možné vidieť Nové Mesto, Dubnicu nad Váhom, Topoľčany, Veľkú Fatru, Kľak, ba dokonca i Tatry.
   chata pod Inovcom - horská chata severne od najvyššieho vrcholu v nadmorskej výške 790 metrov. V jej blízkosti sa nachádza lyžiarsky vlek, čo vytvára ideálne podmienky pre letnú i zimnú dovolenku. Chata disponuje celkovo 67 lôžkami. Jej súčasťou je aj reštaurácia s ponukou teplých a studených jedál a nápojov.

Doprava : Vlastným autobusom. Odchod o 6:50 zo sídliska Šípok, o 7:00 od železničnej stanice.
Cena : členovia 6 €, nečlenovia 8 €.
Autobus pôjde cez Veľké Bielice, okolo Skačian a cez Hradište.

Odhlasovanie, prihlasovanie a informácie na čísle 0944 902 380 (Ľubo Mazán).
Ak sa náhodou nedovoláte, pošlite esemesku alebo mail (lu@wing.sk).
Peniaze môžete posielať aj na účet: SK83 0900 0000 0050 7489 9023
Do poznámky uveďte mená a priezviská turistov a miesto nástupu do autobusu.

MAPA     FOTOGRAFIE



Horci na Inovci


     Tentoraz nie na Pohronskom, ako v novembri minulého roka, ale na Považskom. Tam smerovala prvá tohtoročná túra klubu Horec. Z obce Dubodiel smerujeme po modrej značke v ústrety 1042-metrovému vrchu Inovec, ktorý je najvyšším bodom pohoria. Na lesnom chodníku je asi päť centimetrov snehu. Obloha je zatiaľ čistá, oblaky vytvárajú pôsobivé zhluky. Prichádzame k miestu, kde na mohutnom pni tkvie tabuľka s textom: Zákonom chránený jaseň. Mladé jasene okolo spíleného starčeka vysadili pred pár rokmi obyvatelia Dubodiela. Oddýchneme si pri mláďatách stromov, zjeme čo-to z prinesenej stravy a ďalej stúpame po mierne zasneženej cestičke hore na vrchol.

     Na najvyššom bode pohoria nás víta turistický smerovník. Oznamuje, že stojíme na Inovci vysokom 1042 metrov. Nachádza sa tu schránka s vrcholovou knihou, ohnisko, triangulačný bod, dva drevené kríže, náučný panel, altánok s lavičkami, dva telekomunikačné vykrývače a kovová rozhľadňa Helena. Jej vrcholová plošina je vo výške 22 metrov nad úrovňou terénu. Keďže sme však počas stúpania vošli do oblaku, výhľady na Kľak, Fatru či Tatry nám neboli dopriate. Pekné boli aspoň dobiela zasrienené stromy naokolo. Trochu viac výhľadu na Považie poskytla nižšie položená vyhliadka doktora Bundalu.

     Po polhodinke klesania, ktoré si náš najmladší turista Damien zrýchľuje klzákom, prichádzame na Chatu pod Inovcom. V jej blízkosti sa nachádza lyžiarsky vlek, ten však dnes nefunguje. Chata disponuje takmer 70-timi lôžkami a jej súčasťou je aj reštaurácia s ponukou teplých a studených jedál a nápojov. Pobudneme tu dobrú hodinu, ochutnáme voňavé polievky a hlavné jedlá. Drevené steny chaty zdobia poľovnícke trofeje, obrazy, na predaj sú rôzne suveníry, mapy, náplasti, ba i zubné kefky. Zdá sa, že chatár myslí aj na ústnu hygienu turistov, ktorí tu neplánovane zostanú na noc. Ľudí je tu dnes tak veľa, že sú do posledného miesta naplnené dve jedálne a ešte pätnásť ďalších záujemcov stojí pred dverami v rade, aby sa dostali dnu. Prišli buď peši alebo autami po spevnenej lesnej ceste.

     Po nasýtení a napojení sa vstávame a uvoľňujeme miesto čakajúcim pocestným. Zasmejeme sa na predpovedi počasia podľa visiaceho motúza a k nemu priložených vysvetliviek, po chvíli prichádzame k skalnému útvaru, kde kedysi žil pustovník František. Ten sa v polovici 17. storočia kvôli nešťastej láske utiahol do jaskyne, kde žil a pomáhal ľuďom až do konca života. Zrútená jaskyňa vraj doteraz skrýva jeho telesné pozostatky. Neskúmali sme, či je to pravda. Čaká nás totiž strmý zostup šmykľavým zľadovateným chodníkom, kde viacerí z nás okúsili tvrdosť inoveckej pôdy. Niektoré pády boli naozaj dosť bolestivé. Napokon prichádzame k skrachovanému motorestu Radar, kde na parkovisku stojí náš autobus. Prvá tohtoročná túra sa i napriek slabej viditeľnosti vydarila a veríme, že také budú aj ostatné.